Tworzenie aplikacji na smartfona, w sieci, to jeden z najpopularniejszych pomysłów, który związany może być z ogromnymi zyskami, jeżeli propozycje trafią w gusta użytkowników. Z czasem będzie ich przybywać, a twórcy będą musieli zmierzyć się z wieloma problemami – jeżeli odpowiednio wcześniej nie zadbali o skalowanie aplikacji.

Zdolność systemu

How to scale an application? Zanim ktokolwiek znajdzie odpowiedź na tego typu pytanie, powinien w pierwszej kolejności zdać sobie sprawę z tego, jaka jest zdolność jego systemu. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ prędzej czy później, jeżeli ilość użytkowników będzie rosnąć, trzeba będzie zmierzyć się z takim tematem, jak przeciążenia systemu, który nie jest przystosowany do takiej obsługi.

Scaling web application to zdolność systemu do sprawnego działania. Mówi się najczęściej o skalowaniu aplikacji, ale należy zdać sobie sprawę, że jest to temat, który może odnosić się np. do samego przedsiębiorstwa, co pomoże podnieść efektywność, doprowadzając do osiągnięcia coraz większych zysków.

Vertical Scaling

How to scale a application? Na pewno nie można tego dokonać samodzielnie. Dlaczego? Ponieważ konieczne jest wykonanie vertical scaling (czyli skalowanie w pionie). Co to dokładnie oznacza? Potrzebną wiedzę, którą posiadają m.in. takie firmy, jak 10Clouds. 

Na czym polega skalowanie w pionie? To nic innego, jak zastępowanie starych maszyn, lepszymi, wydajniejszymi, które są w stanie poradzić sobie z rosnącą ilością użytkowników. Zaletą skalowania pionowego jest to, że nie wymaga ona specjalnych wysiłków od deweloperów. Wadą skalowania pionowego są koszta, jakie trzeba ponieść w związku z zakupem nowych maszyn. Zakup nowych urządzeń w porównaniu do osiąganych zysków jest coraz bardziej nieopłacalny.

Horizontal Scaling

Odpowiedzią na skalowanie w pionie, jest skalowanie w poziomie. Na czym ono polega? Na dokupieniu kolejnych serwerów. Celem takiego działania jest eliminacja wad skalowania pionowego. 

Zaletą tego rozwiązania jest to,że koszta nie są w stanie przekroczyć zysków. Mówiąc dosłownie – nic nie trzeba dokładać z własnej kieszeni, ponieważ wszystko utrzymuje się na właściwym poziomie. Użytkownik otrzymuje nieograniczone możliwości wzrostu. Zaletą jest również to, że w przypadku awarii jednego serwera, można szybko zaangażować do pomocy kolejny, zastępczy serwer. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że aplikacja nie zostanie przystosowana do tego, aby na kilku urządzeniach działać poprawnie. Aby tak się mogło stać, już na samym początku powinna ona zostać zaprojektowana w poprawny sposób. 

 

Author

Comments are closed.