Jazda konna jest sportem, którego uprawianie przynosi szereg korzyści ciału i umysłowi. Warto jednak pamiętać, że jest też druga strona medalu. Uprawianie jeździectwa często skutkuje wypadkami zagrażającymi zdrowiu lub nawet życiu sportowca. Elementem minimalizującym skutki upadku albo bliższego kontaktu z gałęziami podczas przejażdżki po lesie jest kask – niezbędny komponent stroju każdego profesjonalisty i amatora. Czym powinien charakteryzować się kask jeździecki? Sprawdź nasze rady!

Solidny kask jeździecki… Czyli jaki?

Kask jeździecki powinien mieć twardą, a jednocześnie lekką skorupę. Największą popularnością cieszą się modele wykonane z poliwęglanu. Nowoczesne kaski są konstruowane w taki sposób, aby pod wpływem mocnego uderzenia przejąć na siebie całą siłę wstrząsu. W efekcie silne uderzenie sprawi, że kask pęknie, ale czaszka pozostanie nienaruszona.  Wnętrza kasków jeździeckich wyściełane są  miękkim, gąbczastym wkładem amortyzującym wstrząsy i pochłaniającym pot. Podczas kupowania swojego modelu zwróć uwagę, czy wkłady są wymienne i czy można prać je w pralce. Ważnym elementem nakrycia głowy dla sportowca jest odpowiednia wentylacja zapobiegająca przegrzewaniu się i zapewniająca komfort podczas upalnych dni. 

Pamiętaj o tym, że kask powinien być starannie dopasowany do Twojej  budowy anatomicznej. Zanim wybierzesz konkretny model, dokładnie zmierz obwód swojej głowy i wynik porównaj z numeracją producenta. Idealne dopasowanie nakrycia dodatkowo ułatwiają pokrętła regulacyjne.

Pewność to podstawa

Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja głowa jest dobrze chroniona, wybierz kask jeździecki posiadający atesty bezpieczeństwa (obecnie obowiązujące normy dla produktów tego typu to CE-VG1 01.040 2014-12 oraz  ASTM/SEI standards).

Author

Comments are closed.