Sztuka hodowli miniaturowych drzewek przyszła z Japonii. Jest to propozycja dla osób, które cenią sobie obserwowanie rozwoju rośliny przez długie lata. W bonsai nie liczy się wyłącznie efekt, ale droga, która do niego prowadzi. Jak rozpocząć przygodę z bonsai?

Jak wybrać pierwsze drzewko?

Ilość roślin, które nadają się do hodowli bonsai jest bardzo rozległa. Można zdecydować się na iglaki, jak i rośliny liściaste. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie rośliny są tak samo łatwe w hodowli.

Jako pierwsze drzewko bonsai warto wybrać roślinę, która jest prosta w hodowli, odporna na szkodniki oraz podatna na cięcie i formowanie. Świetnie sprawdzają się iglaki takie jak sosna czy jałowiec. Z liściastych drzew idealny będzie grab koreański.

Sosna bonsai jest drzewem długowiecznym. Jej kora jest popękana i pełna wżer, co dodaje drzewku uroku. Jest to drzewo odporne na choroby, również dobrze radzi sobie z dużą ilością słońca. Warto wiedzieć, że sosna bonsai jest drzewkiem, które sprawdzi się w hodowli domowej, jak i zewnętrznej.

Jałowiec jest rośliną, która jest podatna na formowanie, co jest dużym ułatwieniem dla początkującego hodowcy, a grab jest stosunkowo łatwy w pielęgnacji. Jest odporny na zacinanie oraz dobrze reaguje na przycinanie. Dodatkową zaletą grabu jest jego piękna kolorystyka. Łatwo przebarwia się na jesień, a następnie wiosną odzyskuje intensywny, zielony kolor.

Jak pielęgnować bonsai?

Hodowla bonsai trwa wiele lat. Drzewka często pielęgnowane są przez wiele pokoleń i dopiero wtedy pokazują swój urok.

Sosna bonsai jest drzewem długowiecznym. Dzięki temu im starsza, tym bardziej imponująco wygląda. Dla początkującego hodowcy to idealny materiał do nauki.

Wybierając drzewko na bonsai koniecznie należy zapoznać się z zasadami jego pielęgnacji. Jednak najważniejsze jest przycinanie oraz drutowanie, które wpływa na kształt bonsai.

Początkujący hodowcy często boją się przycinać, by nie uszkodzić rośliny. Jest to bezpodstawny strach. Roślina, która jest częściej przycinana jest stymulowana do wzrostu. Dzięki częstemu cięciu można mieć pewność, że drzewko będzie rosło szybko.

Rozpoczynając hodowlę drzewka bonsai należy pamiętać, że konieczne jest wybranie odpowiedniej donicy, która jest integralną częścią bonsai. Należy unikać doniczek plastikowych, a skoncentrować się na ceramicznych. Ważne jest również, by donica była płytka, co nie pozwoli roślinie na przerost bryły korzeniowej.

Sosna bonsai będzie wyglądał uroczo w doniczce owalnej lub okrągłej, która przewidziana jest do drzew z pochylonym lub wygiętym pniem. Doniczki kwadratowe wybieramy do drzewek o prostym pniu, a płaskie do nasadzeń grupowych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie trachycarpus fortunei.

Author

Comments are closed.