Coraz większe zainteresowanie turystyką wśród społeczeństwa na całym świecie jest niezaprzeczalnym faktem. Turyści i podróżnicy coraz częściej wybierają destynacje, które oferują piękne widoki i niezapomniane atrakcje, niż odpoczynek w kurortach. Wielu z nich decyduje się odwiedzić Turcję ze względu na bogatą historię i dziedzictwo kulturowe tego regionu, unikalne zabytki i piękne krajobrazy, wyśmienitą kuchnię, a także niezwykle gościnne społeczeństwo.

Bawełniana twierdza

Jednym z miejsc, które przyciąga turystów z całego świata jest miejscowość Pamukkale. Nazwę tą dosłownie można przetłumaczyć jako bawełniana twierdza. Miejscowość ta swoją nazwę zawdzięcza zapierającym dech w piersiach białym tarasom, które swym wyglądem przypominają zamarznięte wodospady lub właśnie krajobraz pokryty białym, bawełnianym, opływającym zbocza materiałem. Te nieziemskie widoki zlokalizowane w południowo-zachodniej części Turcji powstały na skutek gromadzenia się wapiennych osadów pochodzących ze źródeł geotermalnych. Stanowią one główną atrakcję tego regionu, która wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednak żądni przygód turyści mogą zobaczyć tam znacznie więcej niesamowitych miejsc i zabytków.

Ruiny miasta Hierapolis

Docierając boso na szczyt białych, wapiennych zboczy, aby nie uszkodzić powstających tysiące lat osadów, a jednocześnie korzystając ze zdrowotnych właściwości wód termalnych wydobywających się spod ziemi, turyści mogą odwiedzić kolejny warty uwagi zabytek, jakim są ruiny miasta Hierapolis. To miejsce bez wątpienia zachwyci wszystkich miłośników historii starożytnej, bowiem to właśnie tam mieściło się niegdyś starożytne uzdrowisko, z którego w przeszłości korzystali Rzymianie. Wśród starożytnych ruin zaobserwować można również pozostałości dawnej świątyni, teatru czy agory.

Starożytny cmentarz

Nieopodal ruin starego uzdrowiska zlokalizowany jest również starożytny cmentarz, na którym zobaczyć można, jak w przeszłości chowano zmarłych. Zagospodarowany na potrzeby cmentarzyska plac pokryty jest 1200 nagrobkami o różnych kształtach, które przyozdobione są starożytnymi inskrypcjami.

Łaźnia publiczna

Jest najlepiej zachowanym obiektem w tym starożytnym mieście. Starożytna łaźnia zlokalizowana jest niemalże u krawędzi zbocza wapiennych tarasów. W 2 wieku n.e. lokalna społeczność mogła uprawiać tam rozmaite sporty lekkoatletyczne, a następnie odświeżać się w zbiornikach napełnionych zarówno ciepłą, jak i zimną wodą.

Basen Kleopatry

Popularną atrakcją turystyczną zlokalizowaną na szczycie zbocza jest także Antyczny Basen, zwany również Basenem Kleopatry. Wypełnia go woda o temperaturze zbliżonej do temperatury ludzkiego ciała pochodząca ze źródeł termalnych znajdujących się pod powierzchnią ziemi. Poza możliwością korzystania z leczniczych właściwości tamtejszej wody, można także zanurkować w niej, aby podziwiać pozostałości antycznych kolumn, które niegdyś otaczały basen.

Author

Comments are closed.