Naklejki ścienne są ciekawym sposobem na udekorowanie ściany w domu. Najczęściej używanymi naklejkami są naklejki 3D do salonu lub naklejki bajkowe do pokoju dziecięcego.

Rodzaje naklejek ściennych

Naklejki ścienne podzielić można na dwa podstawowe rodzaje:

  • welurowe – są one miłe w dotyku, a po przyklejeniu na ścianę odstają od niej nadając jej wygląd żłobienia. Welurowe naklejki łatwo i szybko przykleja się do powierzchni, a wykonane są z folii welurowej, która składa się z papieru, naklejki welurowej oraz folii transportowej,
  • winylowe – to cienkie naklejki wyglądające jak szablon. Naklejki winylowe wykonane są z folii PCV, która może być matowa lub połyskująca. Welurowe naklejki mają trzy warstwy, którymi są: papier, samoprzylepna folia i folia transportowa.

Jak przygotować ścianę oraz naklejkę przed klejeniem?

Jeżeli ściana na której chcemy umieścić naklejkę jest tłusta należy ją umyć specjalnym mydłem lub wodą z płynem do naczyń. Po umyciu należy zaczekać aż ściana wyschnie. Jeśli ściana jest dziurawa lub nierówna przed naklejeniem naklejki należy ją wyrównać i zaczekać do jej wyschnięcia. Naklejki ścienne transportowane są w rulonie, dlatego przed naklejeniem jej na ścianę należy pozostawić ją na 24 godziny rozwiniętą aby się rozprostowała. W czasie rozkładania naklejki do rozprostowania można ponumerować poszczególne jej arkusze aby łatwiej było ją naklejać na ścianę.

Jak przykleić i zdjąć naklejkę ze ściany?

Aby przykleić naklejkę na ścianę należy wykonać następujące czynności:

  • małymi fragmentami usuwać papier zabezpieczający klej,
  • delikatnie przyłożyć naklejkę do ściany i docisnąć ją,
  • wygładzić powstałe zagniecenia i wypuścić powietrze spod naklejki przy użyciu flanelowej ściereczki,
  • po naklejeniu całej naklejki na ścianę należy ostrożnie zdjąć folię transportową. Zdjęcie naklejki ze ściany jest proste i zajmuję około 15 minut. Aby dokładnie usunąć naklejkę wystarczy użyć suszarki do włosów. Podczas odklejania naklejki ze ściany należy podgrzewać po kolei każdy z arkuszy, a następnie wolnym ale zdecydowanym ruchem ręki zerwać go ze ściany.

Zastosowanie naklejek

Naklejki ścienne jak sama nazwa wskazuje można naklejać na pomalowane ściany. Wyjątkiem mogą być ściany pokryte farbą lateksową, ponieważ naklejka może się na nich źle trzymać. Kolejnym miejscem gdzie można zastosować naklejki ścienne są płytki oraz kafelki ceramiczne. Naklejki ścienne nadają się także do naklejania na tapetę oraz fototapetę, która dobrze trzyma się ściany. Bardzo ciekawym pomysłem jest naklejanie naklejek ściennych na lodówkę lub drzwi wewnętrzne w celu zmienienia aranżacji wnętrza oraz dostosowania poszczególnych elementów do pomieszczenia.

Więcej informacji znajdziesz na stronie naklejki ścienne.

Author

Comments are closed.