Niwaki to rośliny o bardzo orientalnym wyglądzie, który zawdzięczają starannym zabiegom pielęgnacyjnym, mającym na celu odmłodzenie rośliny oraz nadanie jest charakterystycznej formy, nawiązującej do kultury Dalekiego Wschodu. Z tego to powodu niwaki nieodzownie kojarzą się z drzewami bonsai oraz stylem japońskim.

Bonsai a niwaki

Te dwa pojęcia nie są sobie równe i mają inne znaczenie. Bonsai

to rośliny typowo japońskie, uprawiane w donicach, mające postać małych drzew. W celu osiągnięcia tego efektu, stosuje się odpowiednie formowanie i podcinanie. Natomiast niwaki to słowo oznaczające w dosłownym tłumaczeniu: drzewo ogrodowe. Podstawową różnicą pomiędzy tymi roślinami, jest sposób sadzenia. Drzewa bonsai hodowane są w donicach, podczas gdy niwaki sadzone są bezpośrednio w glebie. W obu przypadkach ostateczny wygląd rośliny jest wynikiem systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Bonsai to nie tylko roślina, ale również rodzaj sztuki polegający na stałym zajmowaniu się zminiaturyzowanym drzewem. Podczas gdy drzewa bonsai zazwyczaj dedykowane są do wnętrz, niwaki to roślinność ogrodowa.

Rośliny na niwaki

Z racji uwarunkowań klimatycznych w celu tworzenia niwaków wykorzystywane są rodzime gatunki roślin, w tym: cisy, sosny, żywotniki, jałowce, cyprysy i świerki.

Formowanie niwaków

Częstość zabiegów pielęgnacyjnych polegających na przycinaniu roślin i nadawania im charakterystycznych kształtów, zależy od danego gatunku. Krzewy, które cechują się szybszym wzrostem, będą wymagały częstszego przycinania, w porównaniu do roślin wolno wzrastających. Przycinanie roślin zazwyczaj połączone jest z zabiegami pielęgnacyjnymi, mającymi na celu odmłodzenie rośliny i usunięcie zbędnych pędów i igieł oraz nadawaniem pożądanego kształtu. Przycinanie powinno obywać się z zachowaniem ostrożności, zwłaszcza w przypadku młodych roślin. Wraz z ich wzrostem, zabiegi mogą mieć charakter bardziej zdecydowany. Dodatkowo, powinno unikać się przycinania roślin bardzo młodych, u których takie działania mogłyby spowodować zaburzenia kondycji i optymalnego rozwoju. U starszych roślin przycinanie wykonuje się po ustąpieniu mrozów, ale jeszcze przed rozpoczęciem fazy intensywnego wzrostu. W zależności od gatunku rośliny, zachowawcze przycinanie powtarzane jest wielokrotnie, w celu uzyskania optymalnego kształtu. Zależy on przede wszystkim od danego gatunku rośliny. Może to być bowiem forma kulista, jak również bardziej skomplikowana. Starannie przycięte niwaki stanowią nietuzinkową ozdobę przydomowego ogrodu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.

Author

Comments are closed.